AirStyler Pro
AirStyler Pro
STYLING HAIR IS EASIER WITH THE WAHL AIRSTYLER PRO
The Wahl HairStyler Pro is a professional premium airstyler set that allows you to dry and style your hair at the same time. Its retractable bristles prevent hair from getting caught during styling.
Key Features
- The HairStyler Pro features 3 interchangeable thermal circular brushes: a 25 mm brush for small curls, and 30 mm and 38 mm brushes for waves and volume.
- The retractable bristles of the 30 mm round thermo brush enable the hair to be released quickly and simply from the brush.
- Brush body made of aluminium. Insulated safety tip.
- 2 speed- and heat levels including cooling level to fix the styling.
- Safe: Safety thermostat for overheat protection. 2.8 m professional cable with hanging loop.
| Item bar code EAN | 4015110038771 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Attachments | 3 attachment brushes |
| Heat settings | 2 heat levels + cool air |
| Cord Length | 2.8 m |
| Power Type | Corded |
| Color | Black-Silver |
| Power Wattage | 1100 W |
| Speed settings | 2 speed settings |
| Voltage | 220-240 V – 50/60 Hz |
| Weight | approx. 240–270 g |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)