Fidela
Fidela
TRY OUR NEW HANDY CORDLESS ANIMAL TRIMMER
The Wahl Fidela cordless pet trimmer is designed for grooming around the face, ears, paws, and genital region. It offers flexibility, lightness, and quiet performance for both pets and groomers.
Key Features
- The Fidela offers up to 120 minutes of cordless runtime with a 150-minute quick charge for maximum convenience.
- LED charge indicator and USB-C charging for modern, practical use.
- Professional high-grade steel contour blade set with a 0.4 mm cutting length for clean, accurate results.
- Removable blade for quick and easy cleaning.
- Lightweight and quiet design, weighing only 141 g, ideal for precise trimming in sensitive or hard-to-reach areas.
- Trimmer Blade
- Charging Cable
- Storage Pouch
- 3 Attachment Combs (3 | 6 | 9.5 mm)
- Cleaning Brush
- Blade Oil
| Item bar code EAN | 0043917041193 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Charge Time | 150 min |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Cord Type | Cordless |
| Cutting Length | 0,4 mm |
| Cutting Width | 30 mm |
| Motor/Drive | DC Motor ca. 6000 U/min |
| Run Time | 120 min |
| Voltage | 100-240 V - 50/60 Hz |
| Product Flag | New |
| Weight | 141 g |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)


