Mustache & Beard Trimmer Combo
Mustache & Beard Trimmer Combo
TRY OUR TRAVEL FRIENDLY MUSTACHE AND BEARD COMBO
The Wahl Mustache & Beard Combo is a compact and lightweight beard trimmer, making it highly portable. It includes a bonus ear and nose trimmer for painless and easy grooming in sensitive areas. Both tools are AA battery-powered, so there’s no need to worry about cords or charging, making them perfect for travel and convenient storage.
Key Features
- Precision blade: The Mustache & Beard Combo features a 30 mm Wahl Trimmer blade that is precision-ground and self-sharpening for smooth, effortless beard trimming.
- Cordless convenience: Both trimmers in the Mustache & Beard Combo are battery-operated, providing cordless use perfect for travel and on-the-go grooming.
- Versatile guide combs: The Mustache & Beard Combo includes a full set of combs for easy maintenance of stubble, goatees, or full beard styles.
- Bonus detail trimmer: Ideal for finishing touches.
- Portable design: Compact and lightweight, the trimmers are easy to store and take anywhere.
- Battery Beard Trimmer
- Blade Guard
- Battery Nose and Ear Hair Trimmer
- 5 Position Variable Attachment Comb (2 | 5 | 6 | 10 | 12 mm)
- 3 Attachment Combs (1.5 | 3 | 4.5 mm)
- Moustache Comb
- Storage Stand
- Cleaning Brush
- Blade Oil
- 2 AA Batteries
- Instructions
| Item bar code EAN | 0043917002736 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Battery Type | 3 Alkaline AA |
| Blade Type | Self-sharpening precision ground blade |
| Cord Type | Cordless |
| Cutting Capabilities | 9 (0.5-12 mm) |
| Cutting Length | min. 0.5 mm |
| Power Type | Battery |
| Cutting Width | 30 mm |
| Motor/Drive | Rotary Motor |
| Product Flag | -20% |
| Weight | 92 gr (excl batteries) |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)