Peanut® Li
Peanut® Li
ENJOY VERSATILE CUTTING WITH OUR NEW TRIMMER/CLIPPER HYBRID
The Cordless Peanut® Li is an icon reimagined! This cordless trimmer/clipper hybrid features a sleek, modern design, enhanced charging features, and a powerful motor. Lightweight yet powerful, it offers compact performance and cordless freedom for efficient trimming and bulk cutting.
Designed for:
- Versatile clipping and trimming.
- Quick cuts for head and beard hair.
- Safe and comfortable cutting.
Product Features:
- High-powered rotary motor cuts through all hair types effortlessly.
- Lightweight, compact design ensures precise control.
- Easy-read fuel gauge shows charge level at a glance.
- Travel Lock prevents accidental power-on during transit.
- USB-C Quick-Charge for fast recharging.
- Compatible only with the Wahl Power Station and 5V cord for corded use.
Blade Features:
- Precision blade geometry ensures top performance on all hair types.
- Quick-detach blade for easy cleaning and maintenance.
- Skin-safe design offers sharp, comfortable trimming.
- Red Blade Guard
- USB-C / USB-C Power Cord
- 4 Cutting Guards (3 | 6 | 10 | 13mm)
- Blade Oil
- Cleaning Brush
| Item FG Brand | Wahl |
|---|---|
| Charge Time | 20 min |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Comb attachments | 4 comb attachments |
| Blade Type | Peanut® Blade |
| Cutting Length | 0.4 mm |
| Power Type | Cordless |
| Cutting Width | 32.5 mm |
| Color | Blue |
| Motor/Drive | Rotary, 7000 RPM |
| Run Time | 110 min |
| Voltage | Worldwide (100–240 V) |
| Weight | 113 g |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)






