Travel Kit
Travel Kit
GET OUR COMPLETE GROOMING TRAVEL KIT
The Wahl Travel kit has everything you need so nothing stops you from having a perfectly groomed look when travelling. Its compact, lightweight design makes it easy to store and carry, providing everything you need to stay well-groomed while travelling.
Key Features
- The Travel Kit’s trimmer is battery-powered, making it perfect for travel.
- For quick touch-ups, the rinseable personal trimmer makes it easy to manage unwanted nose and ear hair.
- This all-in-one kit also contains a pocket comb, nail clippers, scissors, trimmer cleaning brush with oil and more.
- The set comes in a soft-touch case, making it perfect for packing in luggage or for organized storage at home.
- Protective Cap
- 6 Position Variable Attachment Comb (1.5 | 3 | 5.5 | 7.5 | 10 | 13 mm)
- Nail Clipper
- Nail Scissors
- Comb
- Pocket Knife/File
- Tweezers
- Cleaning Brush
- Blade Oil
- Toothbrush
- 2 AA Batteries
- Storage Pouch
- Instructions
| Item bar code EAN | 4015110006756 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Battery Type | 1 Alkaline AA |
| Blade Type | Stainless steel |
| Cord Type | Cordless |
| Cutting Capabilities | 7 cutting lengths (0.5, 1.5, 3, 5.5, 7.5, 10, 13 mm) |
| Cutting Length | min. 0.7 mm |
| Power Type | Battery |
| Cutting Width | 28 mm |
| Motor/Drive | Rotary Motor |
| Product Flag | -25% |
| Weight | 72 gr |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)