Travel Shaver Kit
Travel Shaver Kit
PRECISION AND STYLE FOR A SMOOTH EFFORTLESS SHAVE
Have a full grooming kit with you wherever you go with the Wahl Travel Shaver Kit. Touch up your haircut and beard, and keep in top shape whenever, wherever.
Key Features
- Lightweight and compact, the Travel Shaver Kit fits easily in your bag for grooming on the go.
- Includes all essential accessories to keep you looking sharp wherever you are.
- Comes with a practical storage pouch for neat, hassle-free portability.
- Protective Cap
- Charger
- Nail Clipper
- Nail Scissors
- Comb
- Pocket knife/file
- Tweezers
- Toothbrush
- Storage Pouch
- Cleaning Brush
- Instructions
| Item bar code EAN | 043917036809 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Charge Time | 8 h |
| Battery Type | Ni-MH |
| Blade Type | Standard |
| Cutting Length | min. 0.04 mm |
| Power Type | Rechargeable Battery |
| Cutting Width | 17 mm |
| Run Time | 45 min |
| Voltage | 220-230 V ~ 50/60 Hz |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)