Cutek
Cutek
TRY VARIABLE STYLING WITH CERAMIC TECHNOLOGY
The Wahl Cutek is a professional ceramic hair straightener which offers versatile styling thanks to it rounded floating plates and adjustable temperature.
Key Features
- The Cutek features ceramic technology which ensures gentle straightening, reduces static, and leaves hair silky and shiny.
- Rounded floating plates for creating curls, smooth waves, and perfectly straightened hair.
- Adjustable temperature control from 150°C to 230°C with an easy-to-read LED display.
- Fast Heat-Up in just 30 seconds.
- 2.8 m swivel cord with hanging loop for ease of use and storage.
| Item bar code EAN | 4015110038795 |
|---|---|
| Item FG Brand | Wahl |
| Cord Length | 2.8 m |
| Power Type | Corded |
| Color | Black |
| Voltage | 220-240V, 50/60 Hz |
| Temp Range (°C) Icons | 150-230 |
| Weight | 210 g |
Processing Times: We prepare orders within 24 hours after being placed. Processing time excludes weekends, federal holidays and Christmas/New Years Eve. Check our Shipping Policy
Shipping Info: Shipping is FREE on orders over €100. We ship all our products from our warehouse in Germany. For a list of the countries we serve, shipping rates and a breakdown of our delivery expected transit times, visit our Shipping & Returns page
Cancellation & Returns: We accept cancellations up to 14 days after delivery for orders purchased from de.wahl.com, eu.wahl.com, es.wahl.com, fr.wahl.com and it.wahl.com. For more information, visit our Order Cancellation & Returns page

India (English)
Middle East and Africa (English)
South Africa (English)
Australia (English)
Japan (日本語)
South East Asia (English)
United Kingdom (English)
Argentina (Español)
Brazil (Portuguese)
Colombia (Español)
Latin America (Español)
México (Español)
Chile (Español)
Peru (Español)
Canada (English)
US Home Products (English)